Дуже поширена ситуація – зібралися щось готувати, але з'ясували, що для страви не вистачає одного інгредієнта. Що робити, якщо вийти в магазин немає можливості?
Чим замінити:
1. Молоко
Якщо у вас є в запасі згущене молоко, просто розведіть його водою 1 до 1. Також тримайте вдома про всяк випадок пакетик сухого молока - його просто розвести водою за інструкцією. Підійде будь-яке інше молоко: мигдальне, кокосове, кунжутне. Ці види молока корисніші і їх також можна використовувати як добавку до напоїв – чаю чи кави.
2. Кефір
Кефір легко замінюється натуральним йогуртом чи склянкою молока зі столовою ложкою оцту чи лимонного соку. Також замість кефіру додайте до випічки сметану, розведену водою.
3. Йогурт
Йогурт легко замінити будь-яким кисломолочним інгредієнтом – сметаною, кефіром, ряженкою або кислим молоком. Не викидайте відразу прокисле молоко, воно може стати в нагоді для випічки та десертів.
4. Сир
У випічці найчастіше використовують маскарпоне - його замінюють сумішшю вершків з сиром, перемелюючи в блендері до однорідності, щоб не було грудочок. Фета в грецькому салаті замінюється на малосольну бринзу, а дорогий пармезан - на будь-який твердий сир хорошої якості.
5. Сметана
Якщо вам пора замішувати тісто, а молочного продукту не виявилося під рукою, візьміть замість нього один з декількох варіантів: натуральний йогурт; суміш зі склянки густих вершків та столової ложки йогурту; суміш натурального йогурту із вершковим маслом у співвідношенні 3:1.
6. Горіхи
Головна перевага горіхів у тому, що вони чудово замінюють один одного. Наприклад, замість фундука можна покласти мигдаль, а горіхи пекан, які потрібні в багатьох рецептах, замінюють звичайними волоськими. Вони схожі за складом та смаком, тому на страві ніяк не позначиться заміна одного виду горіхів на інший.
7. Родзинки
Якщо ви готуєте сирники, а на кухні не виявилося родзинок, візьміть замість них сушені ягоди, наприклад, журавлину або смородину. Також родзинки замінюються звичайним чорносливом без кісточок.
8. Крохмаль
Крохмаль є загусником, тому якщо його доведеться замінити у страві, то тільки компонентом, який має схожі властивості. Це можуть бути різні сорти борошна (гречане, житнє), желатин, агар-агар, манка і навіть кокосова стружка. У ряді випадків замість крохмалю можна використовувати яйце. Якщо готуєте котлети, то на допомогу прийде терта сира картоплина.
9. Згущене молоко
Згущене молоко легко замінює порція вершків великої жирності. Склянка згущеного молока дорівнює склянці солодких вершків.
10. Шоколад
Якщо для рецепту вам потрібна плитка гіркого шоколаду, замініть її сумішшю олії - однієї частини і какао-порошку - три частини. Непогано запастись какао-порошком, спеціально призначеним для випікання, він виручить не раз.
11. Білий цукор
У солодку випічку просто додайте перебиті блендером банани або мед – пропорції підбирайте на свій смак. Також білий цукор замінюється дорожчим коричневим або сиропом (1 ложка = 1 склянка цукру), а ще – варенням.
12. Рослинна олія
Рослинна олія у випічці замінюється не тільки смальцем. Нестачу склянки олії може замінити склянка будь-якого фруктового пюре. Для смаження рослинне масло замінюють оливковим, тваринним жиром, салом і навіть водою.
13. Оцет
Рідко на якій кухні відсутній оцет. Але якщо раптом запаси добігли кінця, оцет замінить лимонний або цитрусовий сік, а також ложка сухого білого вина.
14. Лимонний сік
Чайну ложку лимонного соку замінить чайна ложка сухого білого вина або сік лайма. Підійде і пів чайної ложки оцту. Цедру лимона замінить цедра будь-якого цитрусу чи екстракт лимона.
15. Панірувальні сухарі
Як панірування можна використовувати суміш розмелених висівок і вівсяних пластівців. А можна підсушити хліб і подрібнити сухарі у кавомолці чи блендері.
16. Розпушувач
Розпушувач можна замінити содою. Для бісквіту її обов'язково слід погасити оцтом або лимонним соком, а пісочне тісто соду кладуть просто так.
Також читають:
10 простих правил кухонної економії
30 кулінарних хитрощів, які допоможуть зробити тісто ідеальним
Comments powered by CComment